Ciążeń – 22 III 1864 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W połowie marca 1864 r., przygotowywała się ostatnia wyprawa z Wielkiego Księstwa Poznańskiego do Królestwa Polskiego. Trzy oddziałki równocześnie miały przekroczyć kordon. Dwa z nich drobniejsze rozbili Prusacy: jeden między Witkowem a Powidzem, drugi nad Gopłem we wsi Krummkure (?).

Najsilniejszy z nich tylko, mianowicie oddział rotmistrza Franciszka Budziszewskiego, byłego oficera pruskiego, a później francuskiego z legii zagranicznej w Algierze, liczący 99 koni, otrzymawszy od komisarza pełnomocnego zaboru pruskiego -  działającego bez porozumienia z Ropernickim, naczelnikiem trzeciej dywizji II Korpusu Józefa Hauke Bosaka - polecenie wkroczenia do Królestwa Polskiego, przeszedł szczęśliwie kordon dnia 22 marca o godz. 8.00 z rana. Oddziałek zaopatrzony w dobrą broń, idąc w myśl instrukcji wzdłuż kordonu ku Lasom Kazimierzowskim, gdzie miał połączyć się z pułkownikiem Wincentym Raczkowskim, wzrósł w ciągu marszu do 110 koni.

Za Pyzdrami, otrzymawszy wiadomość o znajdujących się w Ciążniu 11 objeszczykach, wysłał tam Franciszek Budziszewski porucznika Jełowieckiego, byłego żołnierza z oddziałów Léona Young de Blankenheima i Kazimierza Mielęckiego, który patrol ten napadłszy znienacka, dziesięciu wziął do niewoli, jednego tylko raniąc lekko. Inny podjazd wysłany ku Słupcy zabił kozaka, wiozącego depesze.

____________________________________

Objeszczyk - żołnierz rosyjskiej straży granicznej

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 22 III 1864
Lokalizacja: Ciążeń
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Franciszek Budziszewski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział jazdy  (110 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

15 IV 1863
Kalisz

W nocy na 15 kwietnia 1863 r. powstańcy w pobliżu Kalisza w dwóch miejscach pomyślnie atakowali kozaków.

12 X 1864
Poniewież

Przez całą zimę trzymały się na Żmudzi drobne oddziałki powstańcze, przeważnie konne, po kilku i kilkudziesięciu ludzi jak Grossa, Piekarskiego,…

11 II 1863
Królowy Most

Roman Rogiński po wyjściu z Siemiatycz połączywszy się z Walentym Lewandowskim, ruszył ku Puszczy Białowieskiej przez Dołbiznę, którą to wieś…