Bzin – 2 II 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Odparłszy dragonów Krasińskiego pod Błotem, opuścił Suchedniów Dionizy Czachowski ze swoim oddziałem liczącym 300 ludzi. Suchedniów następnego dnia to jest rano 2 lutego 1863, zajęła kielecka kolumna rosyjskiego majora Bentkowskiego w sile trzech kompanii pułku smoleńskiego i pół seciny kozaków. Drugi oddział Aleksandra Dawidowicza, w równej sile ruszył w tym samym czasie ze Suchedniowa do Bodzentyna. Bentkowski pozostawszy w mieście, wysłał naprzód znowu dragonów Krasińskiego do kolumny generała Marka.

Pod Bzinem dragoni wpadli w zasadzkę urządzoną przez Czachowskiego. Zaczajony w wąwozie, gdy czwarty szwadron kapitana Czuti, dowodzony przez Romana Bocheńskiego, który przeszedł później do powstania, zbliżył się do stanowisk powstańczych. Czachowski przyjął go ogniem. Drugi szwadron zsiadłszy z koni, rzucił się Czutiemu na pomoc, przez co wywiązała się walka leśna, przechodząca kilkakrotnie w starcia ręczne. Na odgłos strzałów ruszył Bentkowski dragonom na pomoc. Czachowski rozbiwszy dragonów i wpakowawszy ich w bagna, nie czekając nadejścia piechoty cofnął się do Parszowa.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 2 II 1863
Lokalizacja: Bzin
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Dionizy Czachowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy (300 powstańców)

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Bentkowski
  • Czuti
  • Roman Bocheński

 

Zaangażowane siły:

  • Trzy kompanie piechoty (około 600 żołnierzy)
  • Dwa szwadrony dragonów (około 300 żołnierzy)
  • Pół seciny kozaków (około 75 żołnierzy)

 

Łącznie około 975 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

15 II 1863
Przedbórz

Ze Studzianny ruszył Antoni Jeziorański do Przedborza, który zajął. Wobec zbliżania się silnego oddziału nieprzyjacielskiego opuścił miasto i tylko tylne…

2 III 1863
Dobrosołowo

Oddział w Wielkim Księstwie Poznańskim świeżo zorganizowany pod dowództwem pułkownika Antoniego Garczyńskiego, liczący 240 strzelców i 30 ułanów, dowodzonych przez…

9 VI 1863
Rudka

Oddział V Województwa Grodzieńskiego stoczył pod Rudką potyczkę z silną eskortą rosyjską. Oddział powstańczy odbił jeńców, zdobył kilka karabinów, miał…