Brzezno – 22 VII 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Wysłany przez generała porucznika Kazlannikowa pułkownik Czyśladzew na czele dwóch kompanii orelskiego pułku, szwadronu dragonów, seciny kozaków, wyruszył z Uściługa w Lubelskie. Na wiadomość, że w Brzeźnie znajdują się powstańcy, Czyśladzew otoczył wieś kozakami, którym w pomoc posłał jedną kompanię, z drugą zatrzymując się w rezerwie o pół wiorsty od wsi od strony Żalina.

Rosjanie otoczyli łańcuchem dwór i ogród, zajęty przez powstańców. Część powstańców, nocująca po stodołach we wsi, ujrzawszy znaczne siły rosyjskie, rzuciła się ku Żalinowi, ścigana przez kozaków i wymknęła się ze stratą prawdopodobnie trzech zabitych. Tymczasem nadbiegły Rosjanom posiłki - to jest jeszcze jedna kompania strzelecka i otoczywszy stodoły, rozpoczęła ogień do znajdujących się tam jeszcze powstańców i wyparła ich do ogrodu. Tutaj powstańcy przez pewien czas stawiali opór, wreszcie zmuszeni byli ustąpić. Rosjanie zaś zabrali się do rozbijania drzwi chałup i niszczenia dworu, po czym zadowoleni ruszyli do Żalina, mając dwóch rannych.

Dowodzący oddziałkiem Stanisław Lipiński, który uformowawszy partię z 36 jazdy, niepokojąc od dłuższego czasu Rosjan, zamierzał udać się na Wołyń, dostał się do niewoli. Jego towarzyszowi Jakubowi Rajznerowi, udało się umknąć. Wśród poległych powstańców znajdował się kapelan oddziału ksiądz Marcinkowski.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 22 VII 1863
Lokalizacja: Brzezno
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Stanisław Lipiński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Czyśladzew

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Szwadron dragonów (około 150 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 700 żołnierzy

 

 

Mapa bitew

Zobacz także

18 IX 1863
Krakinów

W drugiej połowie września 1863 r. ksiądz Antoni Mackiewicz walczył w drobnym starciu z Rosjanami pod Krakinowem, sam ponosząc małe…

1 VII 1863
Warta

Oddział kawalerii sieradzko-wieluńskiej, liczący podobno do 250 koni, pod dowództwem Rembowskiego, zniósłszy patrol kozacki z 25 ludzi i wszedł do…

21 III 1863
Kleczew

W lasach koło Kleczewa rosyjska kolumna Wittgensteina stoczyła forpocztową utarczkę z 30 powstańcami z oddziału Kazimierza Mielęckiego, którzy po krótkiej…