Brodnia – 5 III 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Ścigani uparcie, ze zmniejszonym do 166 ludzi oddziałem, znowu starli się Józef Oxiński i Aleksander Lüttich pod Brodnią, tym razem z oddziałem rosyjskiego majora Pietrowa. Nie mając wprawdzie zabitych i rannych, lecz uszczuplony rozsypką pod Brodnią, zebrał się oddziałek dopiero koło Złotego Potoka, gdzie Oxiński począł się na nowo organizować.

W dniu rozsypki pod Brodnią przybył do Gruszczyn pod Błaszkami, celem naradzenia się nad zorganizowaniem województwa Bronisław Rudzki, były porucznik wojsk rosyjskich, mianowany naczelnym organizatorem wojennym Województwa Kaliskiego. Przez zdradę Bogatki, adiutanta organizatora, dowiedział się major rosyjskich żandarmów Bergman, o tegoż zapowiedzianym do Gruszczyc przyjeździe. Wpadłszy z 50 kozakami do dworu, przyaresztował zebranych obywateli. Rudzki, nie chcąc żywcem wpaść w ręce Rosjan, zastrzelił się.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 5 III 1863
Lokalizacja: Brodnia
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Bronisław Rudzki

 

Zaangażowane siły:

  • Brak danych
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Bergman

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział kozaków (50 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

11 III 1864
Radków

W Lasach Rybołowieckich koło Radkowa powstańcy starli się wieczorem 11 marca 1864 r. z Rosjanami. Walka przeciągnęła się do świtu,…

12 XI 1863
Dobejki

Oddział Pawła Czerwińskiego („Sawa”) zniósł 12 listopada 1863 r. posterunek rosyjski w Dobejkach, wobec czego wysłali tam Rosjanie oddział kozaków…

2 XI 1863
Poryck

Osiem oddziałów przez kilka miesięcy formowali Edmund Różycki i Jan Stella-Sawicki „Struś” we wschodniej części zaboru austriackiego, aby je wysłać…