Borowe Młyny – 16 IV 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Oddział pułkownika Marcina Borelowskiego („Lelewel”), liczący 300 ludzi dobrze uzbrojonych, znajdując się w lasach między Borowcem a Majdanem Sopockim, napadnięty został przez prawie 1000 Rosjan, którzy wyszli z Tarnogrodu pod dowództwem majora Szternberga. Borelowski zajmował silną pozycję przy uroczysku Rudka (?), mając z jednej strony gęsty las, z drugiej zarosłe rzadkim lasem bagno. O godzinie 16.00 po południu Rosjanie, rozdzieleni na kilka drobnych oddziałów, zaatakowali powstańców od strony Majdanu Sopockiego.

Część oddziału została odcięta i wyparta na terytorium austriackie. Reszta jednak stawiła Rosjanom dzielny opór. Ogień strzelców z obu stron trwał blisko godzinę, po czym piechota kilkakrotnie z bagnetem w ręku rzuciła się na Rosjan i na wszystkich punktach odparła ze stratą podobno około 30 ludzi. Lelewel przedarł się w głąb kraju, straciwszy ośmiu zabitych i pewną ilość rozproszonych i rannych, których odwieziono do Rzeszowa. Pod Borowymi Młynami polegli: Jan Opala z Żelechowa, Józef Kurowski z Łukowa, Wojciech Topolski z Krasnego Stawu, Ignacy Pleszyński z Zamościa, Franciszek Andrzejewski z Garwolina, ksiądz Michał Żółtowski - kapelan oddziału oraz dwaj studenci warszawscy: Remer i Rozwadowski.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 16 IV 1863
Lokalizacja: Borowe Młyny
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Marcin Borelowski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy (300 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Szternberg

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział wojsk rosyjskich (1000 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

24 VII 1863
Walewice

Wymykając się z sieci, coraz to nowych kolumn rosyjskich, Edmund Callier i Emeryk Syrewicza z dotarli znowu pod Sobotę, niszcząc…

16 XI 1863
Opoczno

Jan Rudowski nie przestawał niepokoić rosyjskiego wojska, zatrzymywał dyliżansy, przejmował poczty, a gdy przeciw niemu wyruszyły rosyjskie wyprawy, przepadał gdzieś…

1 XII 1863
Huta Krzeszowska

W odpowiedzi na nocny napad w Hucie Krzeszowskiej wpadli Karol Krysiński i Walery Kozłowski niespodzianie nad ranem na część oddziału…