Borowe Młyny – 16 IV 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Oddział pułkownika Marcina Borelowskiego („Lelewel”), liczący 300 ludzi dobrze uzbrojonych, znajdując się w lasach między Borowcem a Majdanem Sopockim, napadnięty został przez prawie 1000 Rosjan, którzy wyszli z Tarnogrodu pod dowództwem majora Szternberga. Borelowski zajmował silną pozycję przy uroczysku Rudka (?), mając z jednej strony gęsty las, z drugiej zarosłe rzadkim lasem bagno. O godzinie 16.00 po południu Rosjanie, rozdzieleni na kilka drobnych oddziałów, zaatakowali powstańców od strony Majdanu Sopockiego.

Część oddziału została odcięta i wyparta na terytorium austriackie. Reszta jednak stawiła Rosjanom dzielny opór. Ogień strzelców z obu stron trwał blisko godzinę, po czym piechota kilkakrotnie z bagnetem w ręku rzuciła się na Rosjan i na wszystkich punktach odparła ze stratą podobno około 30 ludzi. Lelewel przedarł się w głąb kraju, straciwszy ośmiu zabitych i pewną ilość rozproszonych i rannych, których odwieziono do Rzeszowa. Pod Borowymi Młynami polegli: Jan Opala z Żelechowa, Józef Kurowski z Łukowa, Wojciech Topolski z Krasnego Stawu, Ignacy Pleszyński z Zamościa, Franciszek Andrzejewski z Garwolina, ksiądz Michał Żółtowski - kapelan oddziału oraz dwaj studenci warszawscy: Remer i Rozwadowski.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 16 IV 1863
Lokalizacja: Borowe Młyny
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Marcin Borelowski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy (300 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Szternberg

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział wojsk rosyjskich (1000 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

23 I 1863
Jabłonka

W Jabłonce powstańcy rozbroili kilku żandarmów, ale puścili ich na wolność.

25 IV 1863
Krasław

Na skutek rozkazów Wydziału Litwy naznaczył komisarz Województwa Witebskiego Józef (?) Poncet wybuch powstania we Witebskim na dzień 30 kwietnia…

18 VIII 1863
Lublin

Dążąc do połączenia się z podpułkownikiem Józef Ruckim, wskutek rozkazu tegoż, V oddział województwa lubelskiego, pod dowództwem Walerego Kozłowskiego, częścią…