Borodzianka – 9 V 1863 – (woj. kijowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W nocy dnia 8 maja 1863 r. powstańcy kijowscy kilku partiami wyruszyli w kierunku Borodzianki. Najpierw wyszedł oddział około 300 ludzi, przeważnie młodzieży akademickiej i gimnazjalnej, w części uzbrojonych, w części mających otrzymać uzbrojenie w pobliskich lasach. Pieszym oddziałem dowodził były oficer saperów rosyjskich Borowski, głównym dowódcą był były kapitan artylerii rosyjskiej Władysław Rudnicki („Sawa”). Przodem wysunęło się około 100 jazdy, prowadzonej przez Romualda Olszańskiego. Niebawem za tymi dwiema partiami wyruszyło około 150 ludzi, prawie bez żadnego uzbrojenia. Ludzie ci, wśród ciemnej nocy źle prowadzeni, gdy im jeszcze znikł dowódcą, wrócili do Kijowa przed świtem i wpadli po większej części w ręce władz rosyjskich i chłopów.

Punkt zborny dla wszystkich spiskowych wyznaczony był na szosie berdyczowskiej o milę od Kijowa. Tam jednak oddział główny nie powiększył się i sam ruszył ku Borodziance, spaliwszy za sobą most pod Romanówką, wstrzymując tym sposobem o kilka godzin pościg. Zmęczeni i zgłodniali zatrzymali się powstańcy w Borodziance. Tutaj przyszło do nierównej, ale zaciętej walki ze ścigającą kolumną, dowodzoną przez pułkownika Tyzenhausena, składającą się z dwóch kompanii połtawskiego pułku piechoty, dwóch szwadronów dragonów i seciny kozaków, zatem z dwa razy tak licznym nieprzyjacielem, gdyż przed utarczką drobny oddział piechoty i cała jazda ruszyła przodem.

Kordon kozaków i dragonów otoczył miasteczko a piechota rozpoczęła atak. Opór powstańców był energiczny. Gdy zdołano przełamać łańcuch tyralierów, powstańcy rozproszyli się po domach, gdzie bronili się zawzięcie. Dom po domu, jak fortecę, musieli Rosjanie zdobywać a ostatecznie poczęli podpalać domy, w których bronili się Polacy. W ten sposób około 30 zginęło w płomieniach, tyluż poległo od kul, 70 dostało się do niewoli, a tylko 30 zdołało umknąć i częściowo połączyć się z Olszańskim. W Borodziance polegli między innymi Baraniecki, Połtowicz, Orzeszko, Brzozowski, Pierożyński Teofil, Wincenty Burczak-Abramowicz i Szymanowski.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 9 V 1863
Lokalizacja: Borodzianka
Województwo: kijowskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Borowski
  • Władysław Rudnicki
  • Romuald Olszański

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział piechoty (około 300 powstańców)
  • Oddział jazdy (100 powstańców)

 

Łącznie około 400 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Tyzenhausen

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Dwa szwadrony dragonów (około 300 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 850 żołnierzy 

 

Mapa bitew

Zobacz także

29 VIII 1863
Pękoszewska Wola

Zebrawszy rozbitków oddziału Władysława Grabowskiego, Ludwik Brzozowski pod Wolą Pękoszowską rozbił secinę kozaków i pomknął ze swoją jazdą ku Tomaszowi…

1 VII 1863
Nieszawa

Oddziałek 50 żandarmerii narodowej konnej wpadł do Nieszawy. Tam wypłoszył straż graniczną, zabijając kilku objeszczyków, których w Nieszawie znajdowało się…

2 XI 1863
Magnuszew

Rozbity pod Młochowem, rosyjski dowódca Krasnow, otrzymawszy z Warszawy posiłki w sile seciny kozaków i dwóch szwadronów huzarów pod dowództwem…