Bolimowskie Budy – 7 II 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Pod Bolimowskimi Budami został zaatakowany Władysław Strojnowski (dowodzący oddziałem 150 ludzi) przez rosyjski batalion strzelców, 600 żołnierzy gwardii i kozaków. Rosjan poprzedniego dnia kolonista niemiecki naprowadził na obóz powstańczy, znajdujący się w gęstym lesie, z jednej strony prawie niedostępnym. Garstka źle uzbrojonych 40 powstańców posiadało dubeltówki, reszta kosy i rewolwery, dzielnie się broniła przez półtorej godziny i odparła pierwsze ataki. Gdy jednak Rosjanom nadeszły posiłki powstańcy poszli w rozsypkę. Powstańcy mieli 15 zabitych, w tej liczbie obywatela ziemskiego Szymanowskiego i Paśnikowskiego. Prócz tego Rosjanie wzięli 21 powstańców do niewoli, tudzież bezbronną młodzież. Ponadto uwolnili wziętych przed kilku dniami do niewoli w lasach bolimowskich czterech rosyjskich oficerów. Po stronie rosyjskiej poległ między innymi podporucznik Lindstrem.

Strojnowski zebrawszy na drugi dzień to jest 8 lutego 1863 r. część rozproszonego oddziału, już 9 lutego zaniepokoił Rosjan, wkraczając do Rawy, gdzie ogłosiwszy Rząd Narodowy, zabrał 33 tysięcy złotych polskich z kasy powiatowej, oraz nieco broni i rynsztunku. Nie mogąc jednak utrzymać się w Rawie, Władysław Strojnowski wysłał Józefa Lenieckiego, aby się połączył z Antonim Jeziorańskim, sam zaś ruszył do zaboru austriackiego.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 7 II 1863
Lokalizacja: Bolimowskie Budy
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Władysław Strojnowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy

 

Łącznie około 150 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Batalion strzelców (około 800 żołnierzy)
  • Oddział żołnierzy gwardii (600 żołnierzy)
  • Oddział kozaków

 

Łącznie ponad 1400 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

21 VI 1863
Krzywoszyn

Pod Krzywoszynem dopadł Miładowskiego i Łukaszewicza rosyjski porucznik Belenkow z komendą 64 strzelców i uzbrojonym chłopstwem i zadał im porażkę.

7 XI 1863
Wytyczno

Na otrzymaną wiadomość w obozie w Lipniaku, że oddział kozaków przybył do Wytyczna, wysłał Karol Krysiński kilka oddziałków jazdy, aby…

25 XI 1863
Opatów

Dowiedziawszy się 20 listopada 1863 r., że Rosjanie w znacznych siłach wystąpili z Radomia i Opatowa w okolice lasów iłżeckich,…