Biała – 21 I 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W zamiarze uderzenia na załogę w Białej, będącą w liczbie 500 żołnierzy pod dowództwem generał majora Grigorija Mamajewa, zebrał Roman Rogiński koło siebie około 80 powstańców, z którymi ustawiwszy się na probostwie, oczekiwał zapowiedzianych posiłków. Mamajew, przestrzeżony o gotującym się napadzie, już o godzinie 21.00 wieczorem ustawił całą załogę na rynku. Rogiński, nie doczekawszy się znikąd zwiększenia oddziałku, postanowił opuścić miasto i o godz. 1.00 w nocy zuchwale przedefilował przed wojskiem, nie zaczepiając go i nie będąc zaczepiany.

Dopiero gdy garstka straceńców dotarła miarowym krokiem do końca miasta, opamiętał się generał major Mamajew i rzucił secinę kozaków za Rogińskim, lecz ten, zatrzymawszy oddziałek, kazał swoim 11 strzelcom — bo więcej broni palnej nie było — wziąć kozaków na cel i kozacy uciekli. Jednakże niebawem wrócili, przez całą milę aż do wsi Rozkoszy uwijając się koło oddziałku i rażąc nieszkodliwym ogniem. W Rozkoszy zszedł się Rogiński z księdzem Rozwadowskim i Baltazarem Wolaninem, wiodącymi 300 ochotnika.

Przenocowawszy w Rozkoszy, zwrócił się Rogiński na południowy wschód ku Zalesiu w celu połączenia się z oddziałem Kazimierza Bogusławskiego, którego jednak nie znalazł. Pod Zalesiem zatrzymał się chwilę celem zburzenia mostu na rzece Cnej. W trakcie tej czynności przejeżdżał z Brześcia z pocztą Czerkasow, wyższy urzędnik kancelarii namiestnika. Rogiński zatrzymawszy pocztę, Czerkasowa położył trupem, a ważne papiery znalezione przy nim zabrał. Ze Zalesia udawszy się do Tuczny, połączył się tu z oddziałem Nęckiego, idącym z Kodnia oraz Leopolda Czapińskiego i Aleksandra Szaniawskiego z Łomaz. Wzmocniony do 500 ludzi, pomaszerował Rogiński do Janowa, gdzie 26 stycznia 1863 r. zabrał konie z tamtejszej stadniny i uformował oddział 70 jazdy pod komendą Adama Radowickiego. Z Janowa poszedł na Białą, którą zajął 30 stycznia po opuszczeniu miasta przez Grigorija Mamajewa.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 23 I 1863
Lokalizacja: Biała
Województwo: podlaskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Roman Rogiński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańców (80 powstańców)

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Grigorij Mamajew

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział wojsk rosyjskich (500 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

5 III 1863
Brodnia

Ścigani uparcie, ze zmniejszonym do 166 ludzi oddziałem, znowu starli się Józef Oxiński i Aleksander Lüttich pod Brodnią, tym razem…

Grupa Żuawów Śmierci w charakterystycznych strojach z białym krzyżem na piersi, fot. Walery Rzewuski, 1863, Biblioteka Narodowa
13 III 1863
Szczepanowice

Podczas gdy Marian Langiewicz stał obozem w Sosnówce, oddział żuawów Franciszka Rochebruna będący w przedniej straży, zaatakowany został w nocy…

7 II 1863
Niemenczyn

Przez dwa dni ucierał się oddziałek powstańców ze seciną kozaków w okolicy Niemenczyna i potrafił bez strat przedrzeć się w…