Artykuł „Światełko Wolności” – podsumowanie pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego w całej Polsce zorganizowano liczne wydarzenia upamiętniające bohaterów i przypominające znaczenie tego ważnego dla historii naszego kraju zrywu niepodległościowego. Jednym z takich symbolicznych działań była akcja „Światełko Wolności”, w której uczestniczyły instytucje kultury, szkoły, stowarzyszenia oraz lokalne społeczności. W blisko 50 miejscowościach zapłonęły lampiony na znak pamięci i hołdu dla tych, którzy poświęcili swoje życie walcząc o wolność, równość i niepodległość.
W akcję włączyły się m.in.: Biłgorajska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstanie Styczniowe 1863, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Patria” z Buska-Zdroju, Klub Historyczny 1863.pl z Pierzchnicy, Muzeum Powstania Styczniowego 1863-1864, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach, II Liceum Ogólnokształcące w Piszu, Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Izbicy, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Fundacja Leszczyna, Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach, Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach, Centrum Kultury w Bodzentynie oraz 19 Gromada Zuchowa „Leśne Skrzaty” i 27 Drużyna Harcerska „Szare Szeregi” z Gościeradowa.
Akcja „Światełko Wolności” była wyjątkową okazją do wspólnego uczczenia pamięci Powstańców Styczniowych, zainicjowania działań edukacyjnych oraz wyrażenia narodowej jedności. Dzięki zaangażowaniu tak wielu podmiotów i osób prywatnych, akcja miała charakter ogólnopolski, angażując nie tylko instytucje i grupy rekonstrukcyjne, ale również społeczności lokalne i młodzież. Wydarzenia te, choć miały różnorodny charakter, miały wspólny cel – przypomnienie o wartościach, które towarzyszyły walce o niepodległość w 1863 roku, oraz przekazanie tej wiedzy kolejnym pokoleniom.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów.
Artykuł „Światełko Wolności” – podsumowanie pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Artykuł KONCERT PATRIOTYCZNY „DROGA DO NIEPODLEGŁEJ” pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Miejsce: Dom Kultury „Papiernik” w Kluczach, ul. Rudnicka 2a, 32-310 Klucze
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach.
16.11.2024 r. o godz. 18.00 w Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach zostanie zorganizowany Koncert Patriotyczny „Droga do Niepodległej”, podczas którego zostanie przedstawiona historia polskiej muzyki poważnej – od schyłku XVIII wieku, aż po wiek XX – przeplatana znanymi i popularnymi pieśniami z okresu poszczególnych zrywów niepodległościowych.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli przypomnieć sobie te najbardziej znane pieśni i arie polskich kompozytorów, którzy w okresie zaborów tworzyli z przesłaniem podtrzymania polskości, a także wspólnie z wykonawcami zaśpiewać piosenki z okresu różnych powstań często anonimowych twórców bezpośrednio zaangażowanych w walkę o niepodległość Polski.
Koncert – obok walorów artystycznych – posiada również wartość edukacyjną, przypomina bowiem chronologię i historię powstawania znanych i powszechnie wykonywanych pieśni, których czas i okoliczności powstania nie zawsze były znane.
Wykonawcy: Katarzyna Słota-Marciniec – mezzosopran i Waldemar Król – pianista, kompozytor, aranżer. Bezpłatne wejściówki – do odbioru w Domu Kultury w Kluczach od 06.11.2024 do 14.11.2024 w godz. 10.00 – 18.00.
Projekt „Równość-Wolność-Niepodległość” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”
Artykuł KONCERT PATRIOTYCZNY „DROGA DO NIEPODLEGŁEJ” pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Artykuł Koncert – warsztaty chóralno-orkiestrowe „Moniuszko w hołdzie Powstaniu Styczniowemu” pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>
Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe muzyczne wydarzenie!
Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
11 listopada 2024 g. 19:00
Litanie Ostrobramskie to cykl czterech utworów religijnych Stanisława Moniuszki, skomponowanych w latach 1843-1855. W wyniku przeprowadzonych warsztatów chóralno-orkiestrowych, Artyści wykonają I Litanię.
W trakcie koncertu będziemy mieli również okazję usłyszeć Mszę Es dur, utwór skomponowany na chór, solistów i orkiestrę, klasyczny przykładem stylu liturgicznego Moniuszki.
W XIX wieku, kiedy Polska była podzielona między trzy mocarstwa zaborcze, twórczość artystyczna stawała się jednym z głównych sposobów wyrażania narodowych dążeń i pielęgnowania polskości.
Te głęboko religijne utwory ojca polskiej opery, wpisują się w nurt twórczości romantycznej, łączącej sztukę sakralną i elementy kultury ludowej tworząc bazę do wyrażenia patriotycznych uczuć uciemiężonego przez zaborców Narodu.
Poprzez artystyczne wykonanie, chcemy opowiedzieć historię powstania i podkreślić, jak wielką rolę muzyka odgrywała w umacnianiu ducha narodowego oraz podtrzymywaniu nadziei na Niepodległość.
WYSTĄPIĄ:
Barbara Gutaj-Monowid – sopran, Magdalena Schabowska – alt, Emil Ławecki – tenor, Bartosz Lisik – bas,
Chór Kameralny Miasta Sulejówek,
Zespół wokalny Manufaktura Dźwięku,
Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego,
Zespół wokalny Bel Tempo,
Chór Cantate Domino,
Chór Quercetum Dei,
Chór Miasta i Gminy Mrozy,
Międzyparafialny Chór Ichtis,
Unplugged – Orchestra
Dyrygent: Michał Śmigielski
======================
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”
Artykuł Koncert – warsztaty chóralno-orkiestrowe „Moniuszko w hołdzie Powstaniu Styczniowemu” pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Artykuł Piknik historyczny pn. „Powstanie Styczniowe 1863-1864 – zwycięska bitwa pod Rossoszem” pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury w Rossoszu ul. Batalionów Chłopskich
Organizator:Gminny Ośrodek Kultury w Rossoszu
Gminny Ośrodek Kultury w Rossoszu 10 listopada zaprasza do odwiedzenia miejscowości Rossosz, gdzie odbędzie się piknik historyczny pn. „Powstanie Styczniowe 1863-1864 – zwycięska bitwa pod Rossoszem”. Uroczystości rozpoczną się od złożenia zniczy na starym cmentarzu na którym znajduje się mogiła Powstańców Styczniowych. O godzinie 12.00 zostanie odprawiona msza święta w intencji Powstańców Styczniowych, po której korowód na czele z Orkiestrą Dętą OSP Rossosz przemaszeruje na plac pikniku. Głównym punktem programu będzie inscenizacja zwycięskiej bitwy pod Rossoszem z 17 listopada 1863 roku.
Artykuł Piknik historyczny pn. „Powstanie Styczniowe 1863-1864 – zwycięska bitwa pod Rossoszem” pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Artykuł SPOTKANIE HISTORYCZNE „SZLAKIEM BITEW I POTYCZEK POWSTANIA STYCZNIOWEGO” pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Miejsce: 11 Listopada 8, 07-300 Ostrów Mazowiecka
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej
Miejska Biblioteka w Ostrowi Mazowieckiej zaprasza miłośników lokalnej historii i nie tylko na spotkanie historyczne „SZLAKIEM BITEW I POTYCZEK POWSTANIA STYCZNIOWEGO”. Gościem wydarzenia będzie historyk dr Kamil Kartasiński – historyk, autor książek i artykułów.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Pamięci Powstańców”, który dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa”, w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Artykuł SPOTKANIE HISTORYCZNE „SZLAKIEM BITEW I POTYCZEK POWSTANIA STYCZNIOWEGO” pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Artykuł WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ „ŚLADAMI POWSTANIA STYCZNIOWEGO NA ZIEMI OLKUSKIEJ” pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Miejsce: Dom Kultury „Papiernik” w Kluczach, ul. Rudnicka 2 a
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach
Celem zorganizowania przez nas konkursu fotograficznego było włączenie mieszkańców gminy Klucze/ powiatu olkuskiego w obchody 161 rocznicy Powstania Styczniowego, upowszechnianie wiedzy o Powstaniu Styczniowym i jego dziedzictwie, propagowanie twórczości artystycznej mieszkańców poprzez prezentowanie prac i nagradzanie jej twórców, upowszechnianie wiedzy o polskich bohaterach, często nieznanych i rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz prezentacja twórczości w dziedzinie fotografii. Podsumowanie konkursu, czyli odczytanie werdyktu jury, wręczenie nagród i wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się 17.10.2024 r. o godz. 16.00 w Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach. Dodatkowo planujemy zorganizować podczas podsumowania konkursu wykład o fotografii wraz z ekspozycją starych aparatów fotograficznych, które będą wielką atrakcją dla uczestników wydarzenia.
Projekt „Równość-Wolność-Niepodległość” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”
Artykuł WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ „ŚLADAMI POWSTANIA STYCZNIOWEGO NA ZIEMI OLKUSKIEJ” pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Artykuł Wernisaż „Pamięci Powstańcom Styczniowym Ziemi Włodawskiej” pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie, Sala Konferencyjna, ul. Przechodnia 13, 22-200 Włodawa
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie
W programie:
Wystawa „Pamięci Powstańcom Styczniowym Ziemi Włodawskiej” to efekt konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Włodawie w ramach realizacji projektu Powstańczy foto-plener po Ziemi Włodawskiej w ramach Programu Dotacyjnego Biura „Niepodległa” – „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Konkurs poprzedzony był otwartym wykładem inauguracyjnym, stacjonarnymi warsztatami fotograficznymi „Zdjęcia plenerowe – dobre rady” oraz cyklem plenerowych wyjazdów szlakami powstańczych oddziałów Marcina Borelowskiego „Lelewela”, Karola Krysińskiego i Walerego Wróblewskiego.
Artykuł Wernisaż „Pamięci Powstańcom Styczniowym Ziemi Włodawskiej” pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Artykuł „Powstanie Styczniowe 1863-1864 – zwycięska bitwa pod Rossoszem”- warsztaty plastyczne i florystyczne pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Miejsce: ul. Batalionów Chłopskich 53, 21-533 Rossosz
Organizator: Zespół Placówek Oświatowych w Rossoszu, ul. Lubelska 8 21-533 Rossosz
Powstanie Styczniowe jest bardzo ważnym wydarzeniem w historii miejscowości Rossosz. Tu została stoczona zwycięska bitwa z 17 listopada1863r. Zadanie pn. „Powstanie Styczniowe 1863-1864 – zwycięska bitwa pod Rossoszem” ma na celu upamiętnić to wydarzenie oraz przybliżyć mieszkańcom historię Powstania Styczniowego. Działaniami towarzyszącymi zadaniu są warsztaty: plastyczne dla seniorów oraz grup przedszkolnych oraz florystyczne dla całych rodzin. Warsztaty odbędą się 24 i 29 października oraz 4 listopada br. Na warsztatach plastycznych zostaną wykonane kotyliony narodowe, na warsztatach florystycznych powstanie wiązanka na mogiłę Powstańców Styczniowych znajdująca się w centrum miejscowości.
Artykuł „Powstanie Styczniowe 1863-1864 – zwycięska bitwa pod Rossoszem”- warsztaty plastyczne i florystyczne pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Artykuł Uroczyste odsłonięcie muralu „Dumni z Powstańców Styczniowych” w Iławie pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Polskich Podróżników w Iławie
Organizator: Fundacja Pokolenia Kolumbów
W czwartek, 10 października o godz. 11:00 zapraszamy na uroczyste odsłonięcie muralu “Dumni z Powstańców Styczniowych” na ścianie Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Polskich Podróżników w Iławie.
Malowidło, według projektu autorstwa Svitlany Ulki, w bajkowy sposób przedstawia uczniów pochłoniętych lekturą książki o powstaniu styczniowym.
Na muralu widać dziewczynkę i chłopca przeglądających strony, które ożywają – wznoszące się kartki ze zdjęciami i tekstami historycznymi nawiązują do bohaterów i wydarzeń z 1863 i 1864 roku.
Harmonogram wydarzenia:
/ w sali gimnastycznej:
rozpoczęcie, odśpiewanie Hymnu Szkoły, powitanie gości
spektakl teatralny
występ chóru
patriotyczny taniec z szarfami
nagrodzenie zwycięzców w konkursie wiedzy
/ przed szkołą, w okolicach muralu:
wprowadzenie w tematykę konkursu, przybliżenie koncepcji muralu przez lokalnego miłośnika historii regionalnej
przemówienia dyrekcji i zaproszonych gości
odsłonięcie muralu – przecięcie wstęgi i wystrzał z armaty
pokaz i przejażdżka gokartów – “Iława Racing Team”
występ orkiestry
odśpiewanie Hymnu Państwowego
Realizatorem zadania jest Fundacja Pokolenia Kolumbów. Dofinansowano ze środków Biura
„Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Artykuł Uroczyste odsłonięcie muralu „Dumni z Powstańców Styczniowych” w Iławie pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>Artykuł Warsztaty chóralno-orkiestrowe „Moniuszko w hołdzie Powstaniu Styczniowemu” pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>
Warsztaty chóralno-orkiestrowe „Moniuszko w hołdzie Powstaniu Styczniowemu” mają na celu uczczenie pamięci bohaterów Powstania Styczniowego poprzez muzykę Stanisława Moniuszki.
Uczestnicy będą pracować nad I Litanią Ostrobramską oraz Mszą Es-dur, które łączą sztukę sakralną z elementami kultury ludowej, wyrażając patriotyczne uczucia Polaków.
Warsztaty zakończą się koncertem, na którym uczestnicy zaprezentują efekty swojej pracy. Dodatkowo, przewidziane są wykłady o Powstaniu Styczniowym i twórczości Moniuszki, prowadzone przez Antoniego Kubiaka i Michała Śmigielskiego.
W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby zainteresowane poznawaniem polskiej kultury muzycznej w formie warsztatowej.
Szczegółowy spis dat dostępny u organizatora.
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”
Artykuł Warsztaty chóralno-orkiestrowe „Moniuszko w hołdzie Powstaniu Styczniowemu” pochodzi z serwisu 160. Rocznica Powstania Styczniowego.
]]>