Przyniosą krajowi wolność. Rodzi się przyszły generał Stanisław Springwald

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
13 VII 1864

Podczas gdy powstanie powoli dogorywało, rodzili się już pierwsi żołnierze, którzy ostatecznie wywalczyli dla Polski niepodległość. Jednym z nich był Springwald. Przyszły generał urodził się w Tarnopolu, tam też ukończył gimnazjum. Później uczył się w Korpusie Kadetów w Wiedniu. Do Cesarsko-Królewskiej armii wstąpił w wieku 18 lat. Początkowo pełnił służbę w Galicyjskich Pułkach Piechoty we Lwowie i Tarnopolu. W 1913 r. przeniesiono go do Węgierskiego Pułku Piechoty, w którym był komendantem batalionu. Brał udział w działaniach wojennych, pełnił też m.in. funkcję komendanta powiatu Hrubieszów. W 1918 r. porzucił austriacki mundur i zgłosił się do tworzonego właśnie wojska polskiego. Skierowany do dowództwa Okręgu Generalnego „Kraków” początkowo był komendantem Pińczowa i powiatu Frysztat. Był jednym z dowódców w krótkiej, ale krwawej wojnie przeciwko Czechom. Polskim wojskom, osłabionym z powodu wojny polsko-ukraińskiej nie udało się obronić linii demarkacyjnej, ale też nie pozwoliły one na zajęcie całego Śląska Cieszyńskiego. W wojnie tej był podwładnym urodzonego 4 dni później Franciszka Latinika (patrz artykuł z 17 lipca). Następnie walczył na Śląsku dowodząc Grupą Operacyjną. 17 lipca objął 18.Brygadę Piechoty, a przez kilka dni sierpnia 1919 r. dowodził całym frontem poleskim. Był też jednym z dowódców 3. Amii, a od maja 1921 r. był zastępcą dowódcy Okręgu Generalnego „Białystok” w Grodnie. W 1923 r. został przeniesiony w stan spoczynku, w stopniu tytularnym generała brygady i z prawem do noszenia munduru. Osiadł w Krakowie. Zmarł w Warszawie w 1951 r. Miał 87 lat.

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…