„Czerwony krzyż w białem polu”. Podpisanie pierwszej konwencji genewskiej

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
22 VIII 1864

To chwila dla milionów żołnierzy przełomowa. „Personal szpitali i ambulansów (lekarski, duchowny i administracyjny) jest neutralny, o ile jest czynnym i o ile są ranni potrzebujący jego pomocy.” (…) Ranni, bez różnicy narodowości będą zebrani i pielęgnowani (…) Dla szpitali, ambulansów i ewakuacyi przyjętą będzie jednakowa chorągiew, obok której powinna być umieszczona chorągiew narodowa (…) Personal używający neutralności mieć będzie naramienniki, którego rozdawnictwo należeć będzie do władz wojskowych. Chorągiew i naramiennik zawierać będą krzyż czerwony w białem polu” – to tylko fragmenty I konwencji genewskiej. To efekt wieloletniej pracy Henriego Dunanta. Pochodzący z rodziny kupieckiej Szwajcar dzieło swego życia rozpoczął w dniu bitwy pod Solferino 24 czerwca 1859 r. Dunant znalazł się przypadkowo na polu niezwykle krwawego starcia między Francją i Piemontem a Austrią. Na pobojowisku pozostało kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. Dunant namówił kilka miejscowych, by pomóc rannym na polu bitwy nie zważając na to, po której stronie walczyli. To dam ukuł hasło „tutti fratelli” – „wszyscy braćmi”. Szwajcar nie poprzestał na jednorazowym działaniu opublikował książkę „Wspomnienia Solferino”, która zdobyła duży rozgłos w Europie. Wsparł go wówczas m.in. Wiktor Hugo. Dunant proponował m.in. utworzenie w każdym kraju komitetów, które miały przygotować na czas wojny sprzęt medyczny i personel. W 1863 r. w Genewie uformował się Komitet Pięciu do którego weszli też lekarze i prawnik. 29 października doszło do pierwszej konferencji z udziałem delegacji 14 państw i licznych obserwatorów. Wówczas to uchwalono powołanie narodowych komitetów i wspólny znak (czerwony krzyż na białym tle). Na drugim spotkaniu delegaci podpisali składającą się z 9 punktów konwencję. To ona dała początek całej serii ustaw. Warto dodać, że pierwszej konwencji nie podpisało Państwo Kościelne – uznając, że nie powinno zajmować się kwestiami dotyczącymi wojny oraz początkowo Austria, według której jej służby medyczne były wystarczające. W późniejszym czasie jednak dołączyła do konwencji, podobnie jak Anglia, USA.

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…