Wędrowiec, nr 84

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: oprac. ŁS
11 VIII 1864

Torreos. Jak corrida zastępuje u Hiszpanów sport, a plaża Epsom lub Derby, tak samo i byki Hiszpańskie mają swój studbook; i uporządkowaną genealogię. Herkulesa zwabiły do Hiszpanii byki z Geyron, pasące się na rozległych pastwiskach Betyki. Lecz nie sięgając tak daleko, dosyć przejrzeć wydania hiszpańskich autorów z 16go wieku; wiele to sławnych byków wychowało się na brzegach Guadalquiyie lub Tamara. Każdą ganaderia, (tak nazywają ogromne stada byków do walki, pasące się w puszczach), doskonale znają aficionados, dość im spojrzeć na dewizę, żeby poznać zkąd pochodzą; divisa jest to wstążka, zawiązywana na szyi byka przed gonitwą, i służąca do oznaczenia do jakiego stada i rassy należy; i tak, byki z ganaderia Gijon, własności Casa Gayizia, mają dewizę czerwoną, z Vista Hermosa, najszacowniejszej z canaderias w Andaluzji, noszą wstęgi niebieskie i białe; i tak dalej aż do wyczerpania wszelkich kombinacyj kolorów, gdyż liczba ganaderias, bardzo jest znaczna, byki z każdego stada mają odmienne wady i zalety: pochodzące z Salbatiera, są odważne i zręczne, lecz zapał ich nie trwa długo, i niewiele potrzeba czasu do pobicia ich; z Gijon z początku walki bardzo lekkie, później stają się ociężałymi. Z pomiędzy najbardziej cenionych ganaderias, wymienimy Colmenar Viejo, o kilka mil od Eskurialu położoną; tam najwięcej udaje się byków jednej miary i maści; z Vista Hermosa bywają najsławniejsze z pomiędzy wszystkich w Andaluzji, ojczyzny byków w całem znaczeniu. (…) Pomimo że najstaranniej utrzymują czystość rass, nie wszystkie byki można do walk wychować. Kiedy już dochodzą do roku, znawca, conocedor, robi z nimi próbę; wsiada na silnego konia i naciera na nie z lancą w ręku; te które uciekają lub leż przyjmują uderzenia z zbytnią powolnością, usuwają się, jako niegodne ginąć od szpady i przeznaczają na rzeź lub do pługa. Te zaś, które zapowiadają męztwo, znaczą się rozpalonem żelazem: ta czynność nazywa się herradura. (...) wtedy wychowują je do walki, czyli inaczej mówiąc na śmierć, nazywając toros de muerte.

Zobacz także

14 IX 1864

NIEMCY (Przybycie cesarzowej Eugenii w Schwalbachu) Cesarzowa Eugenia przybyła do Schwalbachu w dniu 7. września i zajęła willę p. Arnolda…

13 IX 1864

* Niezbyt dawno w piśmie naszem zamieściliśmy artykuł, wykazujący oględność władzy, aby fałszywa denuncjacja, nie stała się powodem krzywdy niewinnego,…

12 IX 1864

Berlin, 10 Września. - Do gazety wrocławskiej piszą z Berlina: jeżeli jesienne kąpiele cesarzowej Eugenii w Schwalbach roztworzyły szeroko szluzy…