Gazeta Lwowska, nr 210

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
14 IX 1864

NIEMCY (Przybycie cesarzowej Eugenii w Schwalbachu) Cesarzowa Eugenia przybyła do Schwalbachu w dniu 7. września i zajęła willę p. Arnolda Herbera. Willa ta bardzo gustownie urządzona miała być najęta dla cesarzowej rosyjskiej, lecz że właściciel jej znanym jest liberałem, przeto jej nie wzięto. O obu cesarzowych pisze gazeta kolońska z Schwalbachu co następuje: Prawie we wszystkimi cesarzowa Eugenia postępuje inaczej jak cesarzowa rosyjska. Cesarzowa rosyjska zajechała w galowej karecie księcia Nassauskiego wraz z ogromna służbą, w niezliczonem mnóstwie karet. Przed karetą cesarzowej rosyjskiej jechał oddział żandarmeryi nassauskiej, a zaraz za jej karetą dyrektor policyi szwalbachskiej w pełnym uniformie. Cala droga z Wiesbaden osadzona była strzelcami z bronią. W Szwalbachu zaś ustanowiona była osobna władza policyjna złożona z 30 urzędników i sług jedynie dla czuwania nad wysokim gościem; co do Polaków zaprowadzone były osobne środki ostrożności it. p. Tego wszystkiego nie ma przy cesarzowej Eugenii. Podziękowała ona adjutantom księcia za powóz galowy i za żandarmów, którzy przed powozem jechać mieli, równie jak i za całą urządzoną paradę, którą dla niej w ten sam sposób jak dla cesarzowej rosyjskiej urządzono, wsiadła do prostego fiakra na dworcu w Wiesbaden i tak do Schwalbachu przybyła. Orszak jej składa się z kilku dam i urzędników dworu prócz służby, razem wszystkiego do 30 osób. Własne jej ekwipaże i konie wierzchowe jeszcze nie przybyły. W Schwalbach publiczność przyjęła ją żywem witaniem, za co uprzejmym ukłonem dziękowała. Cesarzowa Eugenia zabawi w Schwalbachu 1 do 4 tygodnie, jeżeli pogoda bodzie po temu. Książę Nassauski wyjechał z kraju na wyścigi konne.

Zobacz także

04 X 1864

Królestwo Polskie. Jak dalece Moskale dopięli zamierzonego celu, za pomocą regulacyi chłopskiej przeprowadzonej wedle recept milutinowskich, aby kłócić chłopów ze…

03 X 1864

W dniu wczorajszym z powodu otrzymanego przez JW. hrabiego Namiestnika, telegramu od Najjaśniejszego Pana, o zaręczynach Jego Cesarskiej Wysokości Wielkiego…

02 X 1864

Rzecz szczególna, że kiedy podrzędni ludzie polityczni wiedzieli mniej więcej co się robiło w sprawie włosko-rzymskiej, interesowani dyplomaci temu nie…