Rutka Korybutowa – 19 I 1864 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zaprzestawszy pościgu kozaków pod Wojciechowem, zwrócił się Walery Wróblewski, nie mając więcej nad 40 koni, na północ. Przeszedłszy przez Wieprz pod Kockiem, stanął naprzód na noc w Siemieniu następnie w Tyśmienicy. Dnia 19 stycznia oddziałek posuwał się o świcie od Tyśmienicy ku Jedlance pod Uścimowem.

Już powstańcy w pobliżu Rutki Korybutowej wyminęli chatę leśnika, gdy ukazała się secina kozaków kubańskich pod dowództwem Zankisowa. Tenże, ubrany na biało, powiewał białym proporcem, więc powstańcy wzięli go za księdza jadącego z usługą duchowną. Toteż atak kozaków był nagły i niespodziewany i nim jeszcze zdążono się uszykować w szyku bojowym, już doskoczyli kozacy kubańscy. 

Wróblewski znajdując się najbliżej nieprzyjaciela, opadnięty przez kozaków, otrzymał dwa cięcia w głowę, potem jedno cięcie w lewe ramię, osunął się z konia. Na szczęście ciężko rannego zdołano go unieść z placu i uratować. Obok rannego dowódcy legło 12 zabitych, między nimi Pajewski, Staniszewski i Michał Wysocki. Gnani na przestrzeni kilku wiorst przez Jedlankę, Sosnowicę i Białkę, powstańcy zupełnie zostali rozproszeni i nieliczni tylko jak Barancewicz, Aramowicz, Kwapiszewski i Julian Ejtminowicz zdołali ujść cało.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 19 I 1864
Lokalizacja: Rutka Korybutowa
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Rosjan

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi
Imperium Rosyjskie

Zobacz także

8 V 1863
Ignacewo

Stojąc pod Ignacewem, dnia 8 maja o godz. 4.00 z rana dowiedział się Edmund Taczanowski, że Rosjanie opuścili Koło i…

6 V 1863
Koło

Oddział Edmunda Taczanowskiego, znużony kilkudniowym pochodem, ścigany ze wszystkich stron przez kolumny nieprzyjacielskie, dnia 6 maja około godziny 15.00 po…

3 V 1863
Dąbroszyn

Z Chocza ruszył Edmund Taczanowski do Grojdzic, a dowiedziawszy się o zbliżaniu się znacznej kolumny nieprzyjacielskiej z Kalisza, cofnął się…