Róża – 23 VI 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Z Kałuszyna wyruszył w nocy 23 czerwca 1863 r. rosyjski generał-major Drejer na czele czterech kompani piechoty z plutonem dział, pół szwadronem ułanów i 70 kozakami przeciw oddziałowi Marcina Borelowskiego ("Lelewela"). Ten przez Stany i Żebrak, gdzie zniszczył za sobą most na Kostryni, cofnął się pod Różę. Tutaj zająwszy las, przyjął ogniem kawalerię rosyjską, która go dognała o godzinie 8.00 rano. Natarcie żołnierzy rosyjskich było tak silne, że oddział zaczął się cofać - tracąc kilkudziesięciu ludzi - ku Róży. Najgorętsza walka wrzała przy obronie furgonów, zaatakowanych gwałtownie przez całą kawalerię rosyjską. Garstka broniła się tak długo, dopóki piesi strzelcy i maruderzy nie znaleźli się poza doniosłością strzałów.

Przy obronie tej odznaczyli się walecznością kawalerzyści Lisowski, Wróblewski i Schwarz, oraz szef sztabu Mieczkowski, którego żona znajdującą się przypadkowo na jednym z furgonów, porwał z otoczenia Rosjan i szczęśliwie uwolnił. Oddział w rozsypce cofał się, ostrzeliwujące się, szybko do lasu. W starciu tym stracili Polacy kilkudziesięciu łudzi.

Marcin Borelowski z garstką jazdy ruszył w kierunku kordonu i niebawem przeszedł na terytorium austriackie. Ksiądz Stanisław Brzózka część rozbitego oddziału doprowadził tegoż dnia do Karola Krysińskiego. Oddział Borelowskiego pod Różą wynosił, nie licząc niezaopatrzonych w broń, około 450 ludzi. Na tą liczbę składały się między innymi rozbitkowie z oddziału Rudolfa i oddział zebrany przez Zygmunta Koskowskiego. Klęska Borelowskiego byłaby jeszcze większą, gdyby nie męstwo Ludwika Bardeta, dowodzącego I kompanią strzelców po Ujejskim. Rotmistrz Rylski w sile 18 żandarmów konnych ruszył ku Radzyniowi. Stamtąd pomknął w Województwie Lubelskie, niepokojąc Rosjan w różnych punktach, gdzie mogąc zabierając kasy, jak w Turobinie 1 lipca 1863 r. w Biłgoraju itd.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 23 VI 1863
Lokalizacja: Róża
Województwo: podlaskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Marcin Borelowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy (450 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Drejer

 

Zaangażowane siły:

  • Cztery kompanie piechoty (około 800 żołnierzy)
  • Pół szwadronu ułanów (około 75 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (70 żołnierzy)
  • Pluton dział

 

Łącznie ponad 945 żołnierzy 

Mapa bitew