Młochów – 1 XI 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po całonocnym marszu stanął Paweł Gąsowski z 220 koni nad ranem dnia 1 listopada w Młochowie, gdzie natknął się na pikietę kozacką kapitana Krasnowa. Po oddaniu ognia pikieta uciekła, chroniąc się do dworu, będącego niedaleko lasku. Natychmiast rotmistrz Konstanty Sokołowski ruszył z dwoma plutonami pod las, aby kozakom odciąć odwrót, a Paweł Gąsowski (Pawełek) z resztą oddziału uderzył na dwór. Śmiały atak tak przeraził Rosjan, że w bezładnym popłochu secina rzuciła się do ucieczki, uchodząc w stronę lasu, gdzie ginęła z rąk żołnierzy Sokołowskiego.

Krasnow sam w kilkanaście koni zdołał ujść ku Górze. Około 20 kozaków, pogubiwszy czapki i lance, uchodziło do Warszawy, głosząc o tysiącznym oddziale Pawła Gąsowskiego. W potyczce tej zginęło 23 kozaków, siedmiu wzięto do niewoli, a ponadto koło Ojrzanowa znaleziono jeszcze w krzakach 11 ranych Rosjan. Pościg za nieprzyjacielem trwał prawie półtorej godziny. Po stronie polskiej nie było zabitych, lecz zaledwie 11 rannych, między nimi podporucznicy Makarowicz i Franciszek Bylicki. W tym samym dniu połączone znów wszystkie oddziały Ludwika Żychlińskiego ruszyły ku Pilicy.

 

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 1 XI 1863
Lokalizacja: Młochów
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Polaków

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi
Imperium Rosyjskie

Zobacz także

22 III 1863
Kuźnica Masłowska

Z Radomska ruszył oddziałek Cieszkowskiego ku Małuszynowi, a 21 marca, zawiadomiony o zbliżaniu się znacznych sił rosyjskich , cofnął się…

21 III 1863
Igołomia

Brygadier Józef Śmiechowski, mając Józefa Miniewskiego jako szefa sztabu, objąwszy dowództwo reszty armii Mariana Langiewicza, zdziesiątkowanej przez dezercję po oddaleniu…

20 III 1863
Potok

Pułkownik Dionizy Czachowski, wyszedłszy z pod Grochowisk na czele 300 ludzi, spotkał Rosjan pod Potokiem i odparłszy, tym sposobem utorował…