Łoczyn – 25 VI 1863 – (woj. mińskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Rosyjski generał porucznik Zabołockij, dowiedziawszy się o obozowaniu oddziałów Laskowskiego, Swiętorzeckiego i Korkozewicza w lasach między wsiami Rawanice, Logi, Mikulicze, Marcyanówka, Jurewicze, Prudek, Domowiecko i Wołoduta, ściągnął tam znaczne siły pod głównym dowództwem generała - majora Rusanowa. Ten podzieliwszy wojsko na pięć kolumn, dowodzonych między innymi przez generała Jaźwiła i pułkownika Żukowa rozpoczął w 14 kompanii piechoty z 40 (!!) kozakami dnia 20 lipca 1863 r. poszukiwania za powstańcami.

Jednak Laskowski wymknął się z obławy, rozdzielając również siły swoje na drobne partie, z których jedna pod Logami starła się 21 czerwca z kompanią idącą od Mikulicz, Laskowski zaś z 120 ludźmi stoczył potyczkę z kolumną podpułkownika Żukowa pod Łoczynem, w której stracił czterech zabitych i 18 jeńców. Przy pomocy chłopstwa udało się Rosjanom pochwycić około 50 powstańców, w tym Wiktora Korkozewicza i Kiełczewskiego. Spod Łoczyna ruszyli Laskowski i Swiętorzecki do Sutyna, dokąd wysłali Rosjanie dnia 27 czerwca oddział wojska, który zniszczył Sutyn, majątek żony Swiętorzeckiego.

Od 28 czerwca generał Rusanow puścił się na przeszukiwanie powiatu bezskutecznie, a Laskowski powrócił do matecznika, skąd urządzał znowu wycieczki, niepokojąc swoją obecnością nieprzyjaciela. I tak dnia 3 sierpnia 1863 r. napadł i pojmał jadącego pocztą rosyjskiego generała Grunta, lecz przekonawszy się, że to nie Rusanow, którego chciał pojmać, wypuścił na wolność. Zasadzka ta sprowadziła nową wyprawę na oddział i tym razem bezskuteczną, bo Laskowski się wymknął.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 25 VI 1863
Lokalizacja: Łoczyn
Terytorium: Litwa
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Laskowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (120 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Żukow

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddziały wojsk rosyjskich

Mapa bitew