Brzezno – 22 VII 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Wysłany przez generała porucznika Kazlannikowa pułkownik Czyśladzew na czele dwóch kompanii orelskiego pułku, szwadronu dragonów, seciny kozaków, wyruszył z Uściługa w Lubelskie. Na wiadomość, że w Brzeźnie znajdują się powstańcy, Czyśladzew otoczył wieś kozakami, którym w pomoc posłał jedną kompanię, z drugą zatrzymując się w rezerwie o pół wiorsty od wsi od strony Żalina.

Rosjanie otoczyli łańcuchem dwór i ogród, zajęty przez powstańców. Część powstańców, nocująca po stodołach we wsi, ujrzawszy znaczne siły rosyjskie, rzuciła się ku Żalinowi, ścigana przez kozaków i wymknęła się ze stratą prawdopodobnie trzech zabitych. Tymczasem nadbiegły Rosjanom posiłki - to jest jeszcze jedna kompania strzelecka i otoczywszy stodoły, rozpoczęła ogień do znajdujących się tam jeszcze powstańców i wyparła ich do ogrodu. Tutaj powstańcy przez pewien czas stawiali opór, wreszcie zmuszeni byli ustąpić. Rosjanie zaś zabrali się do rozbijania drzwi chałup i niszczenia dworu, po czym zadowoleni ruszyli do Żalina, mając dwóch rannych.

Dowodzący oddziałkiem Lipiński, który uformowawszy partię z 36 jazdy, niepokojąc od dłuższego czasu Rosjan, zamierzał udać się na Wołyń, dostał się do niewoli. Jego towarzyszowi Jakubowi Rajznerowi, udało się umknąć. Wśród poległych powstańców znajdował się kapelan oddziału ksiądz Marcinkowski.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 22 VII 1863
Lokalizacja: Brzezno
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Lipiński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Czyśladzew

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty
  • Szwadron dragonów
  • Secina kozaków

 

 

Mapa bitew