Bielaniszki – 12 IV 1863 – (woj. kowieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Naczelnikiem Wojskowym Powiatu Szawelskiego został mianowany były oficer kaukaski Jan Staniewicz ("Pisarski"), który z dwoma braćmi brał udział w Powstaniu Wielkopolskim 1848 r. W oznaczonym terminie zebrało się przy Staniewiczu, w Bielaniszkach przy folwarku Warzyńskiego, 98 ochotników, między nimi brat dowódcy Paweł Staniewicz.

Zaopatrzywszy większą część oddziałku w konie, rozesłał Staniewicz w powiat na rekwirowanie ochotników i zabieranie kas. Na wiadomość o zbieraniu się powstańców w Bielaniszkach wystąpił z Szawel rosyjski major Świrski z dwoma kompaniami narwskiego pułku, szwadronem dragonów i ruszył 11 kwietnia 1863 r. ku Tryszkom.

Staniewicz wystąpił o półtorej wiorsty od Bielaniszek z pozostałymi przy nim ludźmi i rozstawił ich nad drogą, którą Rosjanie musieli przechodzić. Dubeltówki nabite grankulkami, które rozsypując się, wyrządzały wielką szkodę w szeregach Rosjan, którzy spodziewając się, iż zostaną powstańców nieprzygotowanych, postępowali w zwartych kolumnach.

Rosyjscy dragoni, idący na przedzie, najwięcej ucierpieli, do piechoty rosyjskiej, powstańcy zaś zaledwie kilka razy dali ognia i musieli ustąpić pod jej naporem, unosząc ze sobą kilku rannych, a zostawiwszy na placu dwóch zabitych. Rosjanie po odstąpieniu powstańców zajęli folwark Bielaniszki, który puścili z dymem wraz ze swoimi zabitymi, powrzucawszy ich w płomień, aby nie okazać ilości straty, a konie oddziału pozostałe we folwarku zabrali.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 12 IV 1863
Lokalizacja: Bielaniszki
Terytorium: Litwa
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Jan Staniewicz

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (98 osób)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Świrski

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie z narwskiego pułku
  • Szwadron dragonów

Mapa bitew